Szkło laminowane VSG

VSG


O dawna wiadomo, że łącząc co najmniej dwa materiały o przeciętnych właściwościach mechanicznych otrzymujemy materiał o wytrzymałości i właściwościach znacznie przewyższających te posiadane przez materiały składowe, tak powstają kompozyty. Łącząc wytrzymałą na rozciąganie stal z betonem który świetnie przenosi obciążenia ściskające możemy formować potężne konstrukcje żelbetowe. Wykorzystując żywicę z włóknem szklanym możemy zbudować np. jacht.

Wytrzymałość szyb szklanych możemy również zdecydowanie podnieść wykonując laminaty, gdzie pomiędzy tafle szkła umieszczamy warstwy foli np. PVB (poli-winylo-butylarowej). Zwieńczeniem procesu jest ściśnięcie pakietu i nadtopienie foli w autoklawach. Tak powstaje szkło VSG (z niem. Verbund sicherheitsglas) czyli laminowane szkło bezpieczne.

Skład


Szkło laminowane VSG składać się może zarówno z formatek szkła odprężonego float jak również szyb hartowanych ESG. Nie zawsze są to szyby o takiej samej grubości, np. szyby o podwyższonej izolacyjności akustycznej wykonuje się z dwóch tafli o grubościach różnych o 50%. Również ilość foli pomiędzy szybami wpływa na właściwości gotowej szyby laminowanej.

Najpopularniejsze oznaczenia to:
XY.Z
X – grubość jednej formatki w mm
Y – grubość drugiej formatki w mm
Z – Ilość foli o grubości 0.38mm jakie znajdują się pomiędzy szybami
Np. VSG 88.4 – dwie szyby 8mm + 4*0,38mm folii =17,52mm
Dopisek ESG będzie oznaczał, że laminat został wykonany z szyb hartowanych ESG

Właściwości


Szkło laminowane jest przed wszystkim bardziej wytrzymałe, tj. przeniesie większe obciążenia niż szyba pojedyncza. Dzięki temu wzrasta liczba możliwości zastosowania szkła w budownictwie. W przypadku uszkodzenia jednej z tafli szkła w pakiecie laminatu całość nadal będzie się trzymać i przenosić (już mniejsze) obciążenia. Izolacyjność akustyczna.

Zastosowanie


  • Szklane balustrady samonośne (pełno szklane). Poza wzrostem wytrzymałości, taka szyba zabezpiecza przed wypadnięciem nawet w sytuacji uszkodzenia jednej z szyb w laminacie.
  • Podłogi szklane. Podwyższona wytrzymałość szyb laminowanych pozwala na tworzenie szklanych podłóg, bezpiecznych nawet w sytuacji uszkodzenia szyby.
  • Drzwi szklane. W razie uszkodzenia drzwi szklanych ze szkła laminowanego VSG skrzydło nie spadnie, a będzie „wisieć” na nieuszkodzonej tafli szklanej.

Szkło laminowane ESG

Krzysztof Pielech

Powrót...